1957’den geleceğe eşsiz lezzetlerle...
Anasayfa Kurumsal Ürünler Haberler Tüketici Üretim Galeri İletişim
Pişmaniye, ana hammaddeleri şeker, un ve bitkisel yağ olan, yapımı ustalık gerektiren, yapıldıktan sonra tel tel olan kendine özgü  hafif bir tatlı çeşididir. Kaynamış şekere kavrulmuş unun yedirilmesi ilk bakışta kolay gibi görünse de, küçük bir yanlışlıkla tüm emek ve  harcamalar boşa gidebilir. Teknoloji pişmaniye imalatını ne kadar kolaylaştırmış olursa olsun, bu tatlının yapımı hâlâ ustaların maharetine  muhtaçtır.
Şeker ve sudan oluşan karışım bir kazanda 165  dereceye kadar kaynatılır. Kaynamış şeker  soğutma tazgahlarına dökülür.
Şeker soğutma tezgahlarında soğuyup yavaş  yavaş macun halini alır.
Macun halini almış şeker daha sonra beyazlatma  işlemine tabi tutulur. Eski zamanlarda demir bir  çubuğa asılarak yapılan beyazlatma işlemi,  günümüzde özel makineler tarafından  yapılmaktadır.
Halka haline getirilmiş ve hamur ile karıştırılmış şeker açılarak çekilmeye başlanır.
Şeker, esnedikçe ve tepsi genişliğinde açıldıkça  katlanıp tekrar açılır. Bu işlem, hamur kaybolana  (hamurun şekere yedirilmesi) ve şeker tel tel  ayrılana kadar (yaklaşık 15-20 dakika) sürer.
Hamurun zamanla şekeri tel tel ayırıp, kendisinin kaybolması, çekimi izleyen kişiler tarafından  şaşkınlıkla ve ilgiyle izlenmektedir
Çekilen pişmaniye’nin bir kısmı tel tel yemekten  hoşlananlar için şekillendirilmeden paketlenir.
Çekilen pişmaniye’nin büyük bir kısmı yeme  kolaylığı bakımından özel fincanlar ile top haline getirilir.
Çekilen pişmaniyeler tel, top veya karışık şekilde ambalajlanır ve satışa sunulur. Afiyet olsun...
Üretim 1
ISO 22000
ISO 9001
2
Bu site içinde yer alan tüm yazı ve görsel malzemelerin telif hakları Öz Can Pişmaniye Gıda San. Ltd. Şti.’ne aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz olarak kullanılamaz ve kopyalanamaz.
4 3 5 6